Courtesy of WOWSA, Flagler Beach, Florida.

The new Coquina Cup on Flagler Beach, Florida kicked off its inaugural event on May 17th – 19th organized by Casey Taker and the Palm Coast and Flagler Beaches Tourism Development team.

In addition to a 1-mile and 5 km ocean race along the northeast shore of Florida, the Coquina Cup also offers lifeguard skills events (Surf Race + Run Swim Run + Board Race + International IronWoman + Surf Ski Race + Beach Flags + Coed Relay + Board Rescue + International IronMan + Beach Run 2K + Beach Relay + Taplin Relay) and 1-mile and 5 km paddleboard races.

Taker reported, “We had to shorten both courses because of the weather conditions, but we ran a longer version of the lifeguard skills triangle. When the swimmers finally got through the break, everyone had a blast.

We had some really great upbeat athletes and everyone focused on just adapting to the situations, was a great showcase for the spirit of open water.”

1-Mile Female Results:
1. Paige Winters 18:20.5
2. Nancy Kryka 20:26.5
3. Co Trusty 20:29.7
4. Ashley Aubin 22:25.2
5. Anna Eppinger 23:32.9
6. Jessica Winberry 24:43.4

5 km Female Results:
1. Marlena Tonelli 23:38.0
2. Lauren Danielle Preston 24:36.3
3. Kelly Kloppe 25:13.8
4. Sonia Millan 26:59.1
5. Jessica Shute 27:22.8
6. Sheryl Watkins 27:53.9
7. Bonnie Wright 29:34.5
8. Roxanne Balducci 30:32.4
9. Mary Tappen 32:03.9
10. Jennifer Bew 34:24.9
11. Susan Nichols 37:36.6
12. Holly Taggart 39:05.8
13. Chelseaia Charran 40:45.7
14. Christine Crotty 41:26.6
15. Debbie Duttweiler 52:39.7

1-Mile Male Results:
1. Ramses Rodriguez 14:42.5
2. Andrew Farrell 17:37.4
3. Bo Taff 17:43.8
4. Josh Marcus 18:33.6
5. Dane Griffin 19:30.6
6. James Nehmer 23:40.4
7. Dan Kalin 24:08.7
8. Patrick Cannan 30:02.3

5 km Male Results:
1. Trevor Lowe 22:38.8
2. David Carrig 22:43.8
3. Nathan Nevid 24:40.8
4. Dave Ebersole 24:43.9
5. Walter Steele 25:50.4
6. David Tisdale 26:01.4
7. Douglas D’Angelo 26:37.1
8. William Hanifin 27:04.4
9. Scott Lanigan 28:53.2
10. Daryl Mullholand 30:35.4
11. Glenn Partelow 31:27.1
12. Mattew Roth 31:30.2
13. Evan O’Sheehan 31:36.4
14. Fred Rzymek 33:25.6
15. David Petkovsek 34:15.2
16. Sorin Beschia 35:02.7
17. Alexander Mathews 35:58.5
18. David Cupp 37:20.3
19. William Ayers 37:39.6
20. Conrad Caringal 41:55.9
21. David Tilki 47:07.5

Lifeguard Skills Team Results:
1. Jacksonville Beach Competition Team
2. Volusia Surf Lifesaving
3. St Augustine Lifesaving Association
4. Flagler Beach Ocean Rescue
5. Atlantic Beach Ocean Rescue
6. Miami Beach Ocean Rescue
7. OPEN Team 1
8. Hollywood Beach
9. OPEN Team 2
10. Penillas County

Copyright © 2008-2018 by World Open Water Swimming Association