Courtesy of Colin Hill, Loch Lomond, Scotland.

Women’s 5 km Results:
1. Sharon van Rouwendaal (Netherlands) 56:01.0

2. Leonie Antonia Beck (Germany) 56:17.8
3. Rachele Bruni (Italy) 56:49.7
4. Arianna Bridi (Italy) 56:58.8
5. Kalliopi Araouzou (Greece) 57:17.3
6. Alena Benesova (Czech Republic) 57:21.1
7. Martina de Memme (Italy) 57:24.4
8. Lara Grangeon (France) 57:25.6
9. Mariia Novikova (Russia) 57:25.8
10. Oceane Cassignol (France) 57:25.9
11. Adeline Furst (France) 58:03.7
12. Lea Boy (Germany) 58:04.0
13. Polly Holden (Great Britain) 58:20.9
14. Krystyna Panchishko (Ukraine) 58:22.9
15. Spela Perse (Slovakia) 58:24.4
16. Jeannette Spiwoks (Germany) 58:24.5
17. Daria Kulik (Russia) 59:14.6
18. Karolina Balazikova (Slovakia) 1:02:52.4

Men’s 5 km Results:

1. Kristof Rasovszky (Hungary) 52:38.9

2. Axel Reymond (France) 52:41.7
3. Logan Fontaine (France) 52:44.4
4. Rob Muffels (Germany) 52:55.4
5. Marcello Guidi (Italy) 52:56.8
6. Pepijn Maxime Smit (Netherlands) 52:59.1
7. Marc-Antoine Olivier (France) 53:06.7
8. Denis Adeev (Russia) 53:09.0
9. Pasquale Sanzullo (Italy) 53:10.0
10. Daniel Szekelyi (Hungary) 53:12.5
11. Ruwen Straub (Germany) 53:14.7
12. Guillem Pujol Belmonte (Spain) 53:15.1
13. Andrea Manzi (Italy) 53:15.7
14. Marcus Herwig (Germany) 53:15.7
15. Kirill Abrosimov (Russia) 53:16.7
16. Igor Chervynskyi (Ukraine) 53:18.4
17. Sergey Bolshakov (Russia) 53:18.8
18. Vit Ingeduld (Czech Republic) 53:19.0
19. David Brandl (Austria) 53:22.5
20. Tamas Farkas (Serbia) 53:22.8
21. Ventsislav Aydarski (Bulgaria) 53:24.4
22. Dimitrios Negris (Greece) 53:25.2
23. Hector Pardoe (Great Britain) 54:41.5
24. Tomas Peciar (Slovakia) 1:01:13.7

10 km Women’s Results:
1. Sharon van Rouwendaal (Netherlands) 1:54:45.7
2. Giulia Gabbrielleschi (Italy) 1:54:53.0
3. Esmee Vermeulen (Netherlands) 1:55:27.4
4. Rachele Bruni (Italy) 1:55:40.6
5. Finnia Wunram (Germany) 1:56:26.5
6. Lara Grangeon (France) 1:57:22.0
7. Lisa Pou (France) 1:57:22.8
8. Arianna Bridi (Italy) 1:57:27.1
9. Leonie Antonia Beck (Germany) 1:57:32.6
10. Paula Ruiz Bravo (Spain) 1:57:43.2
11. Anna Olasz (Hungary) 1:57:43.8
12. Alice Dearing (Great Britain) 1:58:39.3
13. Sofia Kolesnikova (Russia) 1:58:41.3
14. Jazmin Carlin (Great Britain) 1:58:46.0
15. Danielle Huskisson (Great Britain) 1:59:37.3
16. Adeline Furst (France) 1:59:37.5
17. Alena Benesova (Czech Republic) 2:00:49.2
18. Katalin Somenek Onon 2:02:12.4
19. Spela Perse (Slovakia) 2:02:21.9
20. Melinda Novoszath (Hungary) 2:02:28.9
21. Jeannette Spiwoks (Germany) 2:02:29.0
22. Maria de Valdes Alvarez (Spain) 2:02:42.9
23. Lenka Sterbova (Czech Republic) 2:04:22.9
24. Eden Girloanta (Israel) 2:04:24.0
25. Anastasiia Krapivina (Russia) 2:05:46.9
26. Krystyna Panchishko (Ukraine) 2:09:45.0
27. Carmen Mikusova (Slovakia) 2:10:01.5
28. Lucija Aralica (Croatia) 2:15:38.3
DSQ Mariia Novikova (Russia)
DSQ Angelica Andre (Portugal)
DNF Kalliopi Araouzou (Greece)

Men’s 10 km Results:
1. Ferry Weertman (Netherlands) 1:49:28.2

2. Kristof Rasovszky (Hungary) 1:49:28.2
3. Rob Muffels (Germany) 1:49:33.7
4. Marc-Antoine Olivier (France) 1:49:34.7

5. Matan Roditi (Israel) 1:49:36.2
6. Matteo Furlan (Italy) 1:49:36.7
7. Jack Burnell (Great Britain) 1:49:37.1
8. Mario Sanzullo (Italy) 1:49:47.4
9. Tobias Robinson (Great Britain) 1:49:47.5
10. Alberto Martinez Murcia (Spain) 1:49:49.7
11. Kirill Belyaev (Russia) 1:49:51.6
12. David Aubry (France) 1:49:52.0
13. Pepijn Maxime Smits (Netherlands) 1:49:52.3
14. Daniel Szekelyi (Hungary) 1:49:53.3
15. Simone Ruffini (Italy) 1:49:53.5
16. Soeren Meissner (Germany) 1:49:56.0
17. Raul Santiago Betancor (Spain) 1:49:56.1
18. Ventsislav Aydarski (Bulgaria) 1:50:40.5
19. Logan Vanhuys (Belgium) 1:50:43.9
20. Andreas Waschburger (Germany) 1:50:51.5
21. Vit Ingeduld (Czech Republic) 1:50:51.7
22. Igor Chervynskyi (Ukraine) 1:50:58.4
23. David Brandl (Austria) 1:50:59.6
24. Evgenii Drattcev (Russia) 1:51:00.5
25. Yuval Safra (Israel) 1:51:00.6
26. Kirill Abrosimov (Russia) 1:51:20.5
27. Rafael Gil (Portugal) 1:51:21.3
28. Pol Gil Tranzona (Spain) 1:51:49.3
29. Caleb Hughes (Great Britain) 1:51:49.3
30. Logan Fontaine (France) 1:52:09.9
31. Shahar Resman (Israel) 1:52:12.0
32. Matej Kozubek (Czech Republic) 1:52:34.5
33. Krzysztof Pielowski (Poland) 1:53:00.2
34. Tiago Campos (Portugal) 1:54:04.9
35. Tamas Farkas (Serbia) 1:54:25.4
DNF Ivan Fratric (Slovakia)
DNF David Huszti (Hungary)

5 km Mixed Team Relay Results:
1. Netherlands 52:35.0

2. Germany 52:35.6
3. France 52:46.7
4. Great Britain 52:51.3
5. Italy 52:53.1

6. Russia 53:49.5
7. Spain 54:23.8
8. Slovakia 58:46.1
DSQ Hungary

Women’s 25 km Marathon Swim Results:
1. Arianna Bridi (Italy) 5:19:34.6

2. Sharon van Rouwendaal (Netherlands) 5:19:34.7
3. Lara Grangeon (France) 5:19:42.9
4. Angela Maurer (Germany) 5:21:12.5
5. Lisa Pou (France) 5:22:32.2
6. Anna Olasz (Hungary) 5:24:35.9
7. Esmee Vermeulen (Netherlands) 5:24:54.7
8. Anastasiia Krapivina (Russia) 5:24:56.6
9. Aurora Ponsele (Italy) 5:25:02.4
10. Onon Katalin Somenek Onon (Hungary) 5:28:28.0
11. Olga Kozydub (Russia) 5:28:29.1
12. Martina Grimaldi (Italy) 5:28:47.9
13. Daria Kulik (Russia) 5:32:19.8
14. Lenka Sterbova (Czech Republic) 5:34:14.1
DNF Sarah Koehler (Germany)
DNF Finnia Wunram (Germany)

Men’s 25 km Results:
1. Kristóf Rasovszky (Hungary) 4:57:53.5

2. Kirill Belyaev (Russia) 4:57:54.6
3. Matteo Furlan (Italy) 4:57:55.8
4. Axel Reymond (France) 4:58:03.4
5. Simone Ruffini (Italy) 4:58:04.3
6. Evgenii Drattcev (Russia) 4:59:42.1
7. Anton Evsikov (Russia) 5:00:13.3
8. Pepijn Maxime Smits (Netherlands) 5:00:15.5
9. Andreas Waschburger (Germany) 5:00:30.1
10. Alexander Studzinski (Germany) 5:01:09.4
11. Alberto Martinez Murcia (Spain) 5:01:24.3
12. Yuval Safra (Israel) 5:02:11.5
13. Matej Kozubek (Czech Republic) 5:03:34.5
14. Daniel Szekelyi (Hungary) 5:03:34.6
15. David Aubry (France) 5:06:03.1
16. Alessio Occhipinti (Italy) 5:06:04.2
17. Pol Gil Tarazona (Spain) 5:06:14.8
DNF Shai Toledano (Israel)
DNF Florian Wellbrock (Germany)
DNF Shahar Resman (Israel)

Copyright © 2008-2018 by World Open Water Swimming Association