Courtesy of Swimming Australia, Brighton Jetty, Brighton Beach, Adelaide, South Australia.

For Australian swimmers aiming to get on the podium in the major international open water swims coming up in 2019, Brighton Beach in South Australia is the all-important site of the 2019 Australian Open Water Championships this week.

The first day saw training teammates Kareena Lee and Nick Sloman climb on top of the podium as they fended off their domestic rivals and a slew of foreign competitors from China, Japan, Canada, New Zealand and Hungary.

21-year-old Sloman defended his title from his 2018 victory on the opening day of the championships while the 25-year-old Lee won her first national title.

Sloman, Kai Edwards, third-place Hayden Cotter and Bailey Armstrong earned themselves a spot on the Australian national team that will travel to Doha for the first leg of the FINA Marathon Swim World Series. The race is part of the qualification process for the FINA World Championships in South Korea later this summer.

Kareena Lee easily won over her Australian competitors in addition to a slew of China’s elite open water swimmers. Lee, sisters Chloe and Chelsea Gubecka, and Mackenzie Brazier will travel to Doha representing Australia in May for the FINA Marathon Swim World Series.

10 km Final Men’s Results:
1. Nick Sloman (21 from Noosa) 1:53:07.09

2. Kai Edwards (20 from TSS Aquatics) 1:53:12.38
3. Bailey Armstrong (19 from Kawana Water) 1:53:14.25
4. Qiao Zhongyi (21 from China) 1:53:23.68
5. An Jiabao (21 from China) 1:53:26.69
6. Rhys Mainstone (28 from West Coast Swim) 1:53:28.10
7. Nicholas Rollo (20 from PERC) 1:53:28.16
8. Riku Kuwazoe (20 from Japan) 1:53:29.41
9. Simon Huitenga (30 from PERC) 1:53:31.35
10. Lachlan Colquhoun (22 from TSS Aquatics) 1:53:31.81
11. Christopher Deegan (22 from Mari) 1:53:33.28
12. Cormac Guthrie (19 from SYDU) 1:53:33.69
13. Zhang Bozhao (19 from China) 1:53:34.18
14. Jon McKay (23 from Canada) 1:53:34.20
15. Oliver Signorini (22 from Manly) 1:53:36.58
16. Eric Hedlin (25 from Canada) 1:53:37.82
17. Wang Yunze (18 from China) 1:53:52.95
18. Kaito Watanuki (20 from Japan) 1:54:03.67
19. Joshua Attard (22 from CARL) 1:54:40.58
20. William Rollo (22 from PERC) 1:54:49.50
21. Wang Ruoya (23 from China) 1:56:11.11
22. Meng Rui (20 from China) 1:59:18.53
23. Benjamin Jones (21 from PERC) 2:01:13.84
24. Matthew Robinson (22 from Kawana Waters) 2:01:18.06
25. Phoenix Douglas (19 from TSS Aquatics) 2:02:52.27

10 km Final Women’s Results:
1. Kareena Lee (25 from Noosa) 2:03:50.08
2. Siyu Yan (20 from China) 2:05:36.15
3. Dong Fuwei (19 from China) 2:05:49.61
4. Chloe Gubecka (16 from Kawana Water) 2:05:50.26
5. Chu Xu (20 from China) 2:06:08.54
6. Aisha Thornton (27 from Great Britain) 2:06:11.46
7. Hou Yawen (20 from China) 2:06:25.11
8. Chelsea Gubecka (20 from Yeronga Park) 2:06:39.73
9. Phoebe Hines (20 from Mtcrkmool’aba) 2:06:40.89
10. Ebony Blackstone (22 from Yeronga Park) 2:07:09.80
11. Bianca Crisp (19 from TSS Aquatics) 2:07:15.13
12. Tian Muran (21 from China) 2:07:24.07
13. Sacha Downing (21 from Perc) 2:08:06.09
14. Jordan White (25 from SLCA) 2:08:32.54
15. Charlotte Webby (30 from New Zealand) 2:08:43.43
16. Rebekah Weller (24 from PAQ) f2:11:59.51
17. Ashleigh Allred (16 from New Zealand) 2:12:03.09

18. Mikayla Messer (19 from Chandler) 2:12:05.82
19. Mia Yamamoto (17 from Japan) 2:12:06.86
20. Alice Stuart (21 from TSS Aquatics) 2:12:07.75
21. Hitomi Okamura (20 from Japan) 2:12:07.76
22. Tayla Martin (19 from CARL) 2:17:34.59
23. Josie Page (19 from PERC) 2:19:31.91
24. Chloe Truscott (20 from PERC) 2:19:32.76
25. Cassandra Fayers (15 from Hungary) 2:19:41.84

Copyright © 2008-2019 by World Open Water Swimming Association