Courtesy of Dmitry Blokhin, Deputy Chairperson of Murmansk City Sports Committee, International Ice Swimming Association 3rd World Championship.

On Day 3 of the International Ice Swimming Association 3rd World Championship and 1st Ice Swimming Arctic Cup in Murmansk, Russia, top swimmers like Alisa Fatum, Hanna Bakuniak, Elina Mäkinen and Lotta Mäkinen, Marion Joffle, Olive Conroy race in the 50m butterfly, after 3 straight days of competing head-to-head.

The International Ice Swimming Association athletes are seeded as follows:

50m Butterfly Female Start List
Heat 1

1. Pliessnig Yasmine (22) Austria
2. Hanna Bakuniak (23) Poland
3. Alisa Fatum (24) Germany
4. Lascano Micaz Ailén (28) Argentina
5. Caroline Saxon (28) Great Britain
6. Elina Mäkinen (26) Finland
7. Lotta Mäkinen (23) Finland
8. Isichenko Daria (23) Russia
Heat 2
1. Guseva Elena (49) Russia

2. Beletskay Oksana (42) Russia
3. Mineeva Elena (44) Russia
4. Conroy Olive (21) Ireland
5. Marion Joffle (20) France
6. Meshkova Olga (44) Russia
7. Usacheva Natalia (43) Russia
8. Monahan Jaimie (40) USA
Heat 3
1. Simirenko Ludmila (68) Russia

2. Procházková Pavlína (55) Czech Republic
4. Semenova Elena (58) Russia
4. Gnutova Natalia (47) Russia

5. Afonina Elena (58) Russia

6. Gilyazova Lyubov (58) Russia

7. Popova Olga (56) Russia
8. McGowan Ellery (73) Australia
Heat 4
1. Henning Peggy (51) Germany
2. Galiulina Elena (52) Russia
3. Seray Natalia (53) Russia
4. Ortloff Elke (66) Germany
5. Wermenbol Els (65) Netherlands
6. Vantsi Merle (54) Estonia
7. Stiemens Marcelle (52) South Africa
8. Kozhina Tatiana (52) Russia
Heat 5
2. Vlasenko Svetlana (39) Russia
3. Whelpton Samantha (34) South Africa
4. Ivanova Elena (39) Russia

5. Yaroshuk Valentina (36)Russia

6. Hernandez Barbara (34) Chile
7. Skuba Irina (32) Russia

50m Butterfly Female Start List
Heat 1

1. Biankowski Piotr (44) Poland
2. Perl Michał (23) Poland
3. Grachev Dmitry (26) Russia

4. Stepanov Alexey (29) Russia

5. Pronin Yaroslav (27) Belarus
6. Kazakov Ivan (27) Russia
7. Datsenko Jaroslav (25) Russia

8. Mc Cullough Jack (19) Ireland
Heat 2
1. Famolkin Timur (41) Russia

2. Štengl Michal (41) Czech Republic
3. Miot Federico (42) Italy
И
4. Lutkowski Tomasz (44) Poland
5. Lysenko Alexandr (43) Belarus
6. Köberl Josef (42) Austria
7. Kuznetsov Vasiliy (42) Russia
8. Sobirov Albert (41) Russia

Heat 3
1. Zamyslov Andrey (46) Russia

2. Ibliaminov Damir (49) Russia
3. Valnicek Jakub (49) Czech Republic
4. Bond Paddy (40) Ireland
5. Kopytenko Igor (40) Belarus
6. Kitkov Andrey (40) Russia
7. Shagdarsuren Davaadorj (49) Mongolia

8. Gorbatenko Sergey (49) Russia
Heat 4
1. Chegorin Vladimir (56) Russia
2. Kichutkin Alexey (58) Russia
3. Filatov Igor (45) Russia

4. Nosov Dmitry (46) Russia

5. Kaarma Henri (45) Estonia
6. Karpunin Igor (45) Russia

7. Cherbadzhi Alexey (45) Russia

8. Sizov Andrey (56) Russia
Heat 5
1. Borovikov Alexandr (60) Russia
2. Fitzgerald Rory (61) Great Britain
3. Petshak Nickolay (64) Russia

4. Chekushkin Oleg (56) Russia

5. Agarkov Andrey (55) Russia

6. Pravashinsky Vladimir (55) Russia
7. Teterin Vasilii (62) Russia

8. Fomin Vladimir (61) Russia
Heat 6
1. Pushko Alexandr (51) Russia
2. Wandratsch Christof (53) Germany
3. Lautman Scott (67) USA
4. Yakupov Rafail (71) Russia
5. Lembit laht (70) Estonia
Э
6. Kuchinsky Valery (68) Russia

7. Fuzeau Alexandre (53) France
8. Ptitsyn Dmitry (53) Russia
Heat 7
1. Bertrand Bruno (34) France
2. Kutuev Anton (37) Russia
3. Sobinin Artem (39) Russia
4. Rubtsov Dmitry (51) Russia
5. Kuchenmeister Martin (50) Germany
6. Pankiv Yaroslav (50) Russia
7. Bertrand Rudy (37) France
8. Denisov Andrey (36) Russia
Heat 8
2. Kubiak Krzysztof (30) Poland
3. Allen Charl (31) South Africa
4. Chun Kong Mak (33) China
5. Bainov Pavel (33) Russia
6. Jakle Tobias (32) Germany
7. Maltsev Stanislav (31) Russia
8. Fedotov Sergey (309) Russia

For more information, visit www.murmanskiceswimming.ru.

Copyright © 2008-2019 by World Open Water Swimming Association