Courtesy of St. Petersburg Winter Swimming Association and International Winter Swimming Association, St. Petersburg, Russia.

212 winter swimmers from 16 countries competed in the Neva River in St. Petersburg, Russia at the recent Big Neva Winter Swimming Cup in 0.8°C water.

200m Freestyle Women’s Top Results:
1. Tatiana Gavrilenkova (Russia) 2:56.28
2. Lotta Mäkinen (Finland) 3:12.21
3. Klaudia Maria Koczorowska (Poland) 3:19.70
4. Renata Irena Polanczyk (Poland) 3:38.00
5. Outi Mäkinen (Finland) 3:55.89
6. Marina Klochkova (Russia) 4:08.06
7. Marina Bekisz (Belgium) 4:35.06
8. Yuliya Arbuzova (Russia) 4:44.73
9. Marina Babanakova (Russia) 5:31.78

200m Freestyle Men’s Top Results:
1. Roman Danilov (Russia) 2:44.56
2. Sergey Fedotov (Russia) 2:52.81
3. Aleksei Terestsenkov (Estonia) 02:53.84
4. Martin Kuchenmeister (Germany) 2:56.23
5. Igor Kotov (Russia) 2:58.65
6. Yedige Davletgaliyev (Kazakhstan) 2:59.78
7. Tomasz Malkowski (Poland) 3:39.00
8. Vladislav Kulich (Serbia) 3:41.26
9. Pavel Ümarik (Estonia) 3:46.52
10. Aleksandrs Jakovlevs (Latvia) 3:47.87
11. Mikhail Nazarov (Russia) 3:58.84
12. Vitaliy Kochnev (Russia) 3:58.97
13. Viktors Bakanovs (Latvia) 4:00.78
14. Alfreds Bramanis (Latvia) 4:08.41
15. Sergey Bukharin (Russia) 4:18.07
16. Aleksandr Erimov (Russia) 4:26.65
17. Oleg Arbuzov (Russia) 4:34.88
18. Mart Nops (Estonia) 4:36.47
19. Janek Kotsalainen (Estonia) 4:58.45
20. Konstantin Kuznetsov (Russia) 5:08.00
21. Jean-Marc Mottet (Switzerland) 6:04.78

100m Breaststroke Women’s Top Results:
1. Elena Petrevskaya (Belarus) 1:49.38
2. Natalya Nefedova (Russia) 2:03.48
3. Marina Bekisz (Belgium) 2:06.97
3. Yuliya Arbuzova (Russia) 2:15.66
4. Mariya Arsenyeva (Russia) 2:24.22
5. Marina Babanakova (Russia) 2:28.03
6. Inga Krivcova (Latvia) 2:29.13
7. Anna Magdalena Suszynska (Poland) 2:33.78
8. Elena Kareyeva (Russia) 2:42.65
9. Sannija Samsone-Baranuska (Latvia) 2:50.04
10. Zuzanna Drazkiewicz (Poland) 3:08.87
11. Milada Kolhankova (Slovakia) 3:10.81

100m Breaststroke Men’s Top Results:
1. Andrey Graule (Russia) 1:17.94
2. Aleksandr Lazitskiy (Russia) 1:31.08
3. Roman Danilov (Russia) 1:33.28
4. Aleksandrs Jakovlevs (Latvia) 1:39.73
5. Sergey Fedotov (Russia) 1:40.94
6. Igor Kotov (Russia) 1:47.80
7. Sergei Mulkov (Russia) 1:49.44
8. Oleg Arbuzov (Russia) 1:53.01
9. Sergej Mironov (Russia) 1:55.38
10. Roman Karkachev (Russia) 1:57.73
11. Janek Kotsalainen (Estonia) 2:00.81
12. Andrey Barsukov (Russia) 2:01.82
13. Viktors Bakanovs (Latvia) 2:04.38
14. Mikhail Nazarov (Russia) 2:05.94
15. Dmitriy Ptitsin (Russia) 2:07.91
16. Mart Nops (Estonia) 2:08.09
17. Andrzej Puchalski (Poland) 2:11.09
18. Guntars Jekabsons (Latvia) 2:11.55
19. Pavel Ümarik (Estonia) 2:13.19
20. Dmitriy Chekushkin (Russia) 2:14.90
21. Dmitry Alexandrov (Russia) 2:18.65
22. Edward Witas (Poland) 2:20.88
23. Vladilen Martynov (Russia) 2:25.26
24. Aleksandr Stupnikov (Russia) 2:28.86
25. Peter Snopko (Slovakia) 2:30.32
26. Henri Baussand (Switzerland) 2:55.80
27. Jean-Marc Mottet (Switzerland) 2:55.80
28. Pavel Lauko (Slovakia) 3:19.10

For more information, visit here. For final results of each race, visit here.

Copyright © 2008-2019 by World Open Water Swimming Association