Ram Barkai, International Ice Swimming Association, Murmansk, Russia.

The International Ice Swimming Association 3rd World Championship and 1st Ice Swimming Arctic Cup 2019 continues today in Murmansk, Russia.

There will be 27 heats with 213 swimmers in the 50m breaststroke, 14 heats with 106 swimmers in the 50m butterfly, 40 heats with 313 swimmers in the 50m freestyle, and 2 heats with 64 swimmers in the 4x250m freestyle relay followed by a gala concert and awards ceremony.

Watch live streaming of all the races at the world championships below:

For more information, visit www.murmanskiceswimming.ru.

50m Breaststroke Start List – Female

Heat 1
1. Bednerek Aleksandra (21) Poland
2. Conroy Mollie (23) Ireland
3. Mäkinen Elina (26) Finland
4. Ovsyannikova Margarita (29) Russia
5. Lascano Micaz Ailén (28) Argentina
6. Hergel Eva (27) Austria
7. Mäkinen Lotta (23) Finland
8. Conroy Olive (21) Ireland
Heat 2
1. Beletskay Oksana (42) Russia
2. Usacheva Natalia (43) Russia
3. Meshkova Olga (44) Russia
4. Marion Joffle (20) France
5. Chizhova Elizaveta (20) Russia
6. Kopecká Nikola (18) Czech Republic
7. Mineeva Elena (44) Russia
8. Chizhova Maria (43) Russia
Heat 3
1. Korolko Anna (48) Russia
2. Onegina Tatiana (49) Russia
3. Monahan Jaimie (40) USA
4. Karas’Tatiana (42) Russia
5. Andrushkiv Oksana (41) Russia
6. Kurganova Ekaterina (41) Russia
7. Yang Bin (49) China
8. Petrova Irina (49) Russia
Heat 4
1. Wayman Debbie (57) Great Britain
2. Pervukhina Tatiana (58) Russia
3. Borisova Lyubov (58) Russia
4. Smirnova Olga (48) Russia
5. Gnutova Natalia (47) Russia
6. Afonina Elena (58) Russia
7. Gilyazova Lyubov (58) Russia
8. Semenova Elena (58) Russia
Heat 5
1. Zhuravleva Ludmila (80) Russia
2. Zhukovskaya Antonina (63) Russia
3. Wei Вэй (64) China
4. Pavlova Ludmila (56) Russia
5. Popova Olga (56) Russia
6. Fursova Elena (55) Russia
7. Penzan Valentina (64) Russia
8. Litvinenko Zinaida (62) Russia
Heat 6
1. Kozhina Tatiana (52) Russia
2. Seray Natalia (53) Russia
3. Vantsi Merle (54) Estonia
4. McGowan Ellery (73) Australia
5. Simirenko Ludmila (68) Russian Federation
6. Ortloff Elke (66) Germany
7. Kositsyna Svetlana (54) Russia
8. Galiulina Elena (52) Russia
Heat 7
1. Korotkina Lyubov (37( Russia
2. King Deirdre (38) Ireland
3. Hallama Eva (39) Austria
4. Henning Peggy (51) Germany
5. Runge Kathrin (50) Germany
6. Steels Kate (50) Great Britain
7. Ivanova Elena (39) Russia
8. Jung Verena (37) Germany
Heat 8
1. Kreychik Elena (33) Russia
2. Redkina Tatiana (34) Russia
3. Hernandez Barbara (34) Chile
4. Garkovskaya Irina (36) Russia
5. Yaroshuk Valentina (36) Russia
6. Presnukhina Daria (35) Russia
7. Whelpton Samantha (34) South Africa ЮАР
8. Aksakova Anna (33) Russia
Heat 9
3. Sak Irina (30) Russia
4. Makaryevskaya Elena (33) Russia
5. Skuba Irina (32) Russia
6. Andryunina Olga (30) Russia
7. Vlasenko Svetlana (39) Russia
8. Saxon Аnne (61) Great Britain

50m Breaststroke Start List – Male

Heat 1
1. Perl Michał (23) Poland
2. Kazakov Ivan (27) Russia
3. Benitez Lucas (28) Argentina
4. Antoshin Sergey (29) Russia
5. Trubinov Alexandr (29) Russia
6. Yuzhakov Egor (29) Russia
7. Tiefenbrunn Philipp (27) Austria
8. Datsenko Jaroslav (25) Russian Federation
Heat 2
1. Danilchenko Danil (20) Russia
2. Koshkin Maxim (21) Russia
3. Fedorov Vladimir (22) Russia
4. Sapozhikov Vladislav (23) Russia
5. Glover Jon (22) Ireland
6. Davletgaliev Edyge (22) Russia
7. Katarzhiev Alexandr (21) Russia
8. Bernatski Nikita (20) Russia
Heat 3
1. Rozhkov Alexandr (43) Russia
2. Golebiowski Remigiusz (43) Poland
3. Mack Lars (44) Germany
4. Laptev Dmitry (20) Russia
5. McCullough Jack (19) Ireland
6. Kapeller Johannes (44) Austria
7. Zozulya Evgeny (44) Russia
8. Brylin Alexandr (43) Russia
Heat 4
1. Pustovarov Dmitry (41) Russia
2. Kobelev Roman (41) Russia
3. Kuznetsov Vasiliy (42) Russia
4. Sabatov Sergey (43) Russia
5. Miot Federico (42) Italy
Ит
6. Gazizov Alik (42) Russia
7. Tormozov Evgeny (42) Russia
8. Nagush Oleg (41) Russia
Heat 5
1. Gorbatenko Sergey (49) Russia
2. Ibliaminovр Damir (49) Russia
3. Zhang Wenqing (49) China
4. Sobirov Albert (41) Russia
5. Ermolin Evgeny (40) Russia
6. Kitkov Andrey (40) Russia
7. Shagdarsuren Davaadorj (49) Mongolia

8. Kovalevskiy Vyacheslav (49) Russia
Heat 6
1. Yastrebov Vasily (46) Russia
2. Zamyslov Andrey (46) Russia
3. Lizogub Igor (48) Russia
4. Wang Ren Feng (48) China
5. Akulov Denis (48) Russia
6. Kozlyuk Yury (48) Russia
7. Svyatov Timofey (48) Russia
8. Spinul Alexandr (46) Russia
Heat 7
1. Glinsky Valentin (58) Russia
2. Cherbadzhi Alexey (45) Russia
3. Turovsky Vladimir (45) Russia
4. Karpunin Igor (45) Russia
5. Mamonov Anton (45) Russia
6. Medyanik Igor (45) Russia
7. Filatov Igor (45) Russia
8. Khorsun Alexandr (59) Russia
Heat 8
1. Wang Yun Feng (56) China
2. Maltsev Alexandr (57) Russia
3. Aleksandrov Dmitry (57) Russia
4. Kichutkin Alexey (58) Russia
5. Tubolets Nickolay (58) Russia
6. Papushenko Ivan (57) Ukraine

7. Askarov Rafail (57) Russia
8. Neupokoev Yury (57) Russia
Heat 9
1. Kang Wanlong (64) China
2. Ibragimov Gayaz (55) Russia
3. Agarkov Andrey (55) Russia
4. Sizov Andrey (56) Russia
5. Chegorin Vladimir (56) Russia
6. Chekushkin Oleg (56) Russia
7. Antonov Pavel (55) Russia
8. Pravashinsky Vladimir (55) Russia
Heat 10
1. Teterin Vasilii (62) Russia
2. Nazarov Mikhail (62) Russia
3. Shulgan Vladimir (62) Belarus
4. Komarov Alexandr (64) Russia
5. Voykovskiy Valery (63) Russia
6. Barkai Ram (62) South Africa
7. Maltsev Valeriy (62) Russia
8. Popov Victor (62) Russia
Heat 11
1. Peugonen Anatoly (73) Russia
2. Glazko Anatoly (79) Russia
3. Broer Richard (60) Netherlands
4. Zonov Vyacheslav (61) Russia
5. Fomin Vladimir (61) Russia
6. Qi Guofu (60) China
7. Martynov Viktor (83) Russia
8. Simonov Vasiliy (76) Russia
Heat 12
1. Liu Shaolong (66) China
2. Vasilyev Sergey (67) Russia
3. Kuchinsky Valery (68) Russia
4. Yakupov Rafail (71) Russia
5. Lembit Laht (70) Estonia
Э
6. Lautman Mark (70) USA
7. Lautman Scott (67) USA
8. Korytov Sergey (67) Russia
Heat 13
1. Abdeev Ilfat (53) Russia
2. Mirolyubov Oleg (54) Russia
3. Agafonov Alexandr (54) Russia
4. Mashkovsky Sergey (66) Russia
5. Kulyapin Alexandr (65) Russia
6. Piskunov Viktor (65) Russia
7. Dokuchaev Oleg (54) Russia
8. Fuzeau Alexandre (53) France
Heat 14
1. Kuchenmeister Martin (50) Germany
2. Smirnov Konstantin (51) Russia
3. Saykin Igor (52) Russia
4. Antonov Igor (53) Russia
5. Ptitsyn Dmitry (53) Russia
6. Kassner Matthias (52) Germany
7. Rubtsov Dmitry (51) Russia
8. Karkachov Roman (51) Russia
Heat 15
1. Kupriyanov Ivan (34) Russia
2. Denisov Andrey (36) Russia
3. Khalzev Alexey (37) Russia
4. Pankiv Yaroslav (50) Russia
5. Vinogradov Alexandr (39) Russia
6. Rudoy Alexandr (37) Russia
7. Boduagin Andrey (36) Russia
8. Suchecki Łukasz (35) Poland
Heat 16
1. Maltsev Stanislav (31) Russia
2. Belov Alexey (31) Russia
3. Krivdin Mikhail (33) Russia
4. Shumkas Alexandr (34) Russia
5. Wittwer Adrian Alejandro (32) Switzerland
6. Bainov Pavel (33) Russia
7. Baraka Hassan (32) Morocco
8. Lupu Denis (31) Russia
Heat 17
4. Kubiak Krzysztof (30) Poland

Copyright © 2008-2019 by World Open Water Swimming Association