Courtesy of WOWSA, Huntington Beach, California.

The Netherlands finished with the most gold medals and Germany claimed the most overall medals in the open water swimming events at the 32nd LEN European Swimming Championships. Italy scored the most points after the 5 km solo, 5 km team pursuit, 10 km and 25 km marathon swims.

Overall Medal Standings:
1. Netherlands (4): 3 gold, 1 silver
2. Germany (6): 1 gold, 2 silver, 3 bronze
3. Italy (3): 1 gold, 2 bronze
4. Great Britain and France (1): 1 gold
6. Hungary (3): 2 silver, 1 bronze
7. Greece (1): 1 silver
8. Spain and Russia (1) 1 bronze

Top 5 Open Water Point Standings:
1. Italy – 174 points
2. Germany – 159
3. Russia – 128
4. Hungary – 107
5. Netherlands – 88

Women’s 5 km race results:
1. Isabelle Härle (GER) 57:55.7
2. Sharon Van Rowendaal (NED) 58:29.9
3. Mireia Belmonte Garcia (ESP) 58:41.4
4. Eva Risztov (HUN) 58:48.7
5. Rachele Bruni (ITA) 58:56.3
6. Kalliopi Araouzou (GRE) 59:37.2
7. Mariia Novikova (RUS) 59:50.5
8. Erika Villaecija Garcia (ESP) 1:00:06.4
9. Patricia Wartenberg (GER) 1:00:08.4
10. Finnia Wurnram (GER) 1:00:19.9
11. Nikolett Szilagyi (HUN) 1:00:46.9
12. Isabella Sinisi (ITA) 1:00:48.9
13. Anastasiia Krapivina (RUS) 1:01:02.7
14. Elizaveta Gorshkova (RUS) 1:01:12.1
15. Julie Berthier (FRA) 1:01:13.8
16. Alice Dearing (GBR) 1:01:50.9
17. Giorgia Consiglio (ITA) 1:01:52.0
18. Jana Pechanova (CZE) 1:02:10.8
19. Lucinda Campbell (GBR) 1:03:12.9
20. Luisa Morales Gil (ESP) 1:03:26.6
21. Kseniya Skrypel (UKR) 1:03:30.3
22. Barbora Pickova (CZE) 1:05:33.1

Men’s 5 km race results:
1. Daniel Fogg (GBR) 53:41.4
2. Rob Muffels (GER) 54:01.8
3. Thomas Lurz (GER) 54:02.6
4. Simone Ercoli (ITA) 54:12.3
5. Soren Meissner (GER) 54:19.2
6. Nicola Bolzonello (ITA) 54:33.9
7. Kirill Abrosimov (RUS) 54:34.9
8. Romain Beraud (FRA) 54:43.9
9. Luca Ferretti (ITA) 54:58.3
10. Antonios Fokaidis (GRE) 55:08.0
11. Patrik Rakos (HUN) 55:19.2
12. Artem Podyakov (RUS) 55:59.1
13. Ventsislav Aydarski (BUL) 55:59.6
14. Matthias Schweizer (AUT) 56:10.1
15. Mark Papp (HUN) 56:21.2
16. Antonio Arroyo Perez (ESP) 56:29.3
17. Jan Posmourny (CZE) 57:00.8
18. Anton Evsikov (RUS) 57:02.9
19. Thomas Liess (SUI) 57:26.3
20. Mark Deans (GBR) 57:28.5
21. Kyrylo Shvets (UKR) 57:54.0
22. Danylo Sereda (UKR) 58:26.4
23. Jakub Tobias (CZE) 58:37.3
24. Daniel Szekelyi (HUN) 59:46.7
DSQ Pal Joensen (FAR)
DSQ Marc-Antoine Olivier (FRA)

5 km team pursuit results:
1. Netherlands: 27:59.9 + 27:47.9 = 55:47.8
2. Greece: 28:01.8 + 28:03.7 = 56:05.5
3. Germany: 28:03.3 + 28:11.5 = 56:14.8
4. Hungary: 28:17.5 + 27:58.5 = 56:16.0
5. Italy: 28:16.2 + 28:04.7 = 56:20.9
6. France: 28:26.9 + 28:12.9 = 56:39.8
7. Great Britain: 29:21.2 + 28:45.3 = 58:06.5
8. Russia: 29:34.5 + 29:32.6 = 59:07.1
9. Poland: 29:35.4 + 29:47.8 = 59:23.2

Women’s 10 km race results:
1. Sharon Van Rouwendaal (NED) 1:56:06.9
2. Eva Risztov (HUN) 1:56:08.0
3. Aurora Ponsele (ITA) 1:56:08.5
4. Aurelie Muller (FRA) 1:56:09.2
5. Anna Olasz (HUN) 1:56:10.7
6. Rachele Bruni (ITA) 1:56:11.9
7. Erika VIllaecija Garcia (ESP) 1:56:14.7
8. Kalliopi Araouzou (GRE) 1:56:16.1
9. Coralie Codevelle (FRA) 1:56:18.3
10. Martina Grimaldi (ITA) 1:56:21.9
11. Anastasiia Krapivina (RUS) 2:00:36.8
12. Elizaveta Gorshkova (RUS) 2:00:39.0
13. Angela Maurer (GER) 2:00:40.4
14. Finnia Wunram (GER) 2:00:41.2
15. Nikolett Szilagyi (HUN) 2:00:45.8
16. Angelica Andre (POR) 2:00:47.6
17. Svenja Zihsler (GER) 2:00:48.6
18. Maria Dominguez Cabezas (ESP) 2:00:53.1
19. Anastasia Azarova (RUS) 2:02:02.8
20. Luisa Maria Morales Gil (ESP) 2:02:52.8
21. Danielle Huskisson (GBR) 2:03:01.9
22. Karla Sitic (CRO) 2:03:03.4
23. Morgane Rothon (FRA) 2:03:53.7
24. Silvie Rybarova (CZE) 2:03:57.5
25. Kseniya Skrypel (UKR) 2:04:02.6
26. Lauren Walton (GBR) 2:04:55.6
27. Barbora Pickova (CZE) 2:06:55.4
28. Lenka Sterbova (CZE) 2:10:49.4
DNF Joanna Zachoszcz (POL)
DNF Natalia Charlos (POL)

Men’s 10 km race results:
1. Ferry Weertman (NED) 1:49:56.2
2. Thomas Lurz (GER) 1:49:59.0
3. Evgenii Drattcev (RUS) 1:50:00.6
4. Federico Vanelli (ITA) 1:50:02.3
5. Matteo Furland (ITA) 1:50:03.8
6. Jack Burnell (GBR) 1:50:04.1
7. Kirill Abrosimov (RUS) 1:50:05.1
8. Spyridon Gianniotis (GRE) 1:50:05.1
9. Axel Reymond (FRA) 1:50:07.6
10. Gergely Gyurta (HUN) 1:50:08.0
11. Christian Reichert (GER) 1:50:09.4
12. Antonios Fokaidis (GRE) 1:50:10.1
13. Romain Beraud (FRA) 1:50:11.6
14. Thomas Allen (GBR) 1:50:12.5
15. Simone Ruffini (ITA) 1:50:12.8
16. Christopher Bryan (IRL) 1:50:13.4
17. Mark Papp (HUN) 1:50:14.3
18. Marcel Schouten (NED) 1:50:14.6
19. Igor Chervynskiy (UKR) 1:50:14.6
20. Andreas Waschburger (GER) 1:50:39.9
21. Igor Snitko (UKR) 1:50:40.1
22. Ventsislav Aydarski (BUL) 1:50:44.9
23. Mateusz Sawrymowicz (POL) 1:50:45.9
24. Caleb Hughes (GBR) 1:50:56.7
25. Volodymyr Voronko (UKR) 1:51:55.9
26. Patrik Rakos (HUN) 1:52:01.2
27. Matthias Schweizer (AUT) 1:52:02.5
28. Damien Cattin-Vidal (FRA) 1:52:12.1
29. Daniil Serebrennikov (RUS) 1:52:12.3
30. Shahar Resman (ISR) 1:52:16.0
31. Jan Urbaniak (POL) 1:53:25.0
32. Vasco Gaspar (POR) 1:53:32.7
33. Yuval Safra (ISR) 1:53:51.8
34. Karel Baloun (CZE) 1:53:57.8
1 35. Vit Ingeduld (CZE) 1:58:32.8
36. Georgios Arniakos (GRE) 1:58:59.1
37. Antonio Arroyo Perez (ESP) 2:02:59.7
DNF Thomas Liess (SUI)
DNF Jan Kutnik (CZE)

Women’s 25 km race results:
1. Martina Grimaldi (ITA) 5:19:14.1
2. Anna Olasz (HUN) 5:19:21.0
3. Angela Maurer (GER) 5:19:21.4
4. Olga Kozydub (RUS) 5:19:32.5
5. Margarita Dominguez Cabezas (ESP) 5:19:44.3
6. Ilaria Raimondi (ITA) 5:19:45.7
7. Alice Franco (ITA) 5:20:23.0
8. Karla Šitić (CRO) 5:24:32.7
9. Silvie Rybárová (CZE) 5:24:42.1
10. Aleksandra Sokolova (RUS) 5:26:11.0
11. Angelica Andre (POR) 5:29:21.4
12. Svenja Zihsler (GER) 5:29:39.9
13. Lenka Sterbova (CZE) 5:35:29.4
DNF Finnia Wunram (GER)
DNF Nikolett Szilagyi (HUN)

Men’s 25 km race results:
1. Axel Reymond (FRA) 4:59:18.8
2. Evgenii Drattcev (RUS) 4:59:31
3. Edoardo Stochino (ITA) 5:08:51.0
4. Andreas Waschburger (GER) 5:08:52.6
5. Mario Sanzullo (ITA) 5:09:02.8
6. Alexander Studzinski (GER) 5:09:42.6
7. Yuval Safra (ISR) 5:10:09.6
8. Marcel Schouten (NED) 5:10:48.4
9. Christopher Bryan (IRL) 5:12:40.1
10. Valerio Cleri (ITA) 5:12:53.5
11. Shahar Resman (ISR) 5:14:14.7
12. Jan Posmourny (CZE) 5:22:36.2
13. Vit Ingeduld (CZE) 5:24:57.5
14. Georgios Arniakos (GRE) 5:25:45.9
DNF Marin Milan (CRO)
DNF Karel Baloun (CZE)
DNF Daniel Szekelyi (HUN)
DSQ Christian Reichert (GER)

Copyright © 2014 by World Open Water Swimming Association