Lead Pack Sprints To Women’s 10K World Championship Finish
Courtesy of FINA, Gwangju, South Korea. Xin Xin led the pack at the very end when it mattered at the 2019 FINA World Championship 10 km race that served as the first qualification swim for the 2020 Tokyo Olympic Games. Women’s Olympic 10 km Qualification Race Results:
  1. Xin Xin (China) 1:54:47.20
  2. Haley Anderson (USA) 1:54:48.10
  3. Rachele Bruni (Italy) 1:54:49.90
  4. Lara Grangeon (France) 1:54:50.00
  5. Ana Marcela Cunha (Brazil) 1:54:50.50
  6. Ashley Twichell (USA) 1:54:50.50
  7. Kareena Lee (Australia) 1:54:50.50
  8. Finnia Wunram (Germany) 1:54:50.70
  9. Leonie Beck (Germany) 1:54:51.00
  10. Sharon van Rouwendaal (Netherlands) 1:54:51.10
  11. Aurélie Muller (France) 1:54:51.20
  12. Viviane Jungblut (Brazil) 1:54:51.90
  13. Arianna Bridi (Italy) 1:54:52.00
  14. Fuwei Dong (China) 1:54:56.70
  15. Esmee Vermeulen (Netherlands) 1:54:58.40
  16. Anna Olasz (Hungary) 1:54:58.70
  17. Alice Dearing (Great Britain) 1:55:05.90
  18. Samantha Arévalo (Ecuador) 1:55:22.80
  19. Angelica Andre (Portugal) 1:55:23.40
  20. Anastasiia Krapivina (Russia) 1:55:24.90
  21. Mariia Novikova (Russia) 1:55:26.00
  22. Yumi Kida (Japan) 1:55:26.70
  23. Reka Rohacs (Hungary) 1:55:26.70
  24. Paula Ruiz (Spain) 1:55:31.20
  25. Danielle Huskisson (Great Britain) 1:55:31.50
  26. Maria Alejandra Bramont-Arias (Peru) 1:55:33.80
  27. Špela Perše (Slovenia) 1:55:44.40
  28. Eva Fabian (Israel) 1:55:44.80
  29. Chelsea Gubecka (Australia) 1:55:45.20
  30. Minami Niikura (Japan) 1:55:46.80
  31. Michelle Weber (South Africa) 1:56:25.80
  32. Julia Lucila Arino (Argentina) 1:56:32.20
  33. Maria Vilas (Spain) 1:57:34.40
  34. Alena Benesova (Czech Republic) 1:57:48.60
  35. Kate Farley Sanderson (Canada) 2:00:23.90
  36. Krystyna Panchishko (Ukraine) 2:00:28.60
  37. Kalliopi Araouzou (Greece) 2:00:30.30
  38. Eden Girloanta (Israel) 2:00:34.60
  39. Tsz Yin Nip (Hong Kong) 2:01:14.60
  40. Lenka Šterbova (Czech Republic) 2:01:15.50
  41. Martha Sandoval (Mexico) 2:01:17.50
  42. Paola Perez (Venezuela) 2:01:29.70
  43. Martha Ruth Aguilar Ortega (Mexico) 2:01:42.10
  44. Nataly Caldas Calle (Ecuador) 2:02:03.50
  45. Chantel Lily Jeffrey (Canada) 2:02:19.90
  46. Robyn Kinghorn (South Africa) 2:03:05.10
  47. Justyna Dorota Bruska (Poland) 2:03:28.40
  48. Sandy Atef (Egypt) 2:07:37.80
  49. Liliana Hernandez (Venezuela) 2:07:38.40
  50. Karolina Balazikova (Slovakia) 2:07:38.70
  51. Mariya Fedotova (Kazakhstan) 2:07:42.50
  52. Cho Ying Wong (Hong Kong) 2:07:43.40
  53. Dayoun Lim (Korea) 2:07:50.90
  54. Pimpun Choopong (Thailand) 2:08:16.60
  55. Haeun Jung (Korea) 2:09:36.80
  56. Yanci Vanegas (Guatemala)2:11:59.10
  57. Famita Flores (Estonia) 2:12:00.60
  58. Katawan Teeka (Thailand) 2:17:27.00
  59. Hita Nayak (India) 2:17:32.30
  60. Sofie Frichot (Seychelles) 2:18:07.70
  61. Nikitha Setru Venugopal (India) 2:20:09.50
  62. Camila Mercado (Bolivia) 2:23:09.70
  63. Genesis Rojas (Costa Rica) 2:23:29.40
  64. Merle Liivand (Estonia) 2:23:30.80
Watch the men’s 2020 Tokyo Olympic Games qualifier race live here on Tuesday on FINAtv. Copyright © 2008 – 2019 by World Open Water Swimming Association