Australian Marathon Swimming Hall of Fame Honors Tracey Knowles

Courtesy of Australian Marathon Swimming Hall of Fame.

Chris Guesdon and Gary Toner announced Tracey Knowles as a member of the inaugural Class of 2020 in the Australian Marathon Swimming Hall of Fame.

Waving in a swimmer’s parade

Swimming in a shark cage

They explained, “Tracey is Australian representative swimmer no 488 for her selection into the Australian open water team for the 25 km in Fukuoka, Japan where she finished 4th and was 1st Australian home in her international debut. Tracey was coached by Team Toner: Gary and Suzanne Toner. Tracey achieved amazing results throughout her career with 1998 being the pinnacle year, claiming 4th at the FINA World Championships in Perth in the 25 km race and teaming with Mark Saliba (AMSHOF), Grant Robinson (AMSHOF), and Melissa Cunningham (AMSHOF) to finish with 2nd in the Team event.

1998 included two FINA World Cup wins in the 36 km Traversée international du lac St-Jean in Canada and 28 km Traversee Lagao Tapes in Brazil, a 2nd in the 40 km Traversée Internationale du lac Memphrémagog, and 2nd in the 57 km Maratón Acuática Internacional Santa Fe – Coronda in Argentina. Tracey also won the the USA Swimming 10 km National Championships and is a two-time winner of the 19.7 km Rottnest Channel Swim in 1997 and 1998.

1992
1st Australian Age Championship 8 km at the age of 13, the start of Tracey’s open water career
1994
Australian Open Water Grand Prix champion
1st – Race 1 – 16 km Tasmania Lake Trevallyn
1st – Race 2 – 16 km Manly Dam Australian Open
2nd – Race 3 – 12 km Lilydale, Victoria
1995
Australian Open Water Grand Prix champion
1st – Race 1 – 16 km Australian Open Manly Dam
2nd – Race 3 – 12 km Melbourne State Championships
1st – 16 km Manly Dam State
1st – 8 km Magnetic Island to Townsville Open Water Swim
3rd – 25 km Australian Open Water National Championships

1996
2nd – 25 km Pre-World Championships, Perth
2nd – 16 km Open Water Open National Championships
2nd – 25 km Albury
1st – 8 km Magnetic Island to Townsville Open Water Swim
Australian Open water Grand Prix Champion Women
Won various races from 5 km to 20 km around Australia
1997
2nd – 25 km Australian Open Pan Pacific Games Trials, Glenelg
1st – 8 km Australian Age Open Water Championships
1st – Race 3 – 15 km Australian Open Women Open Water Championships – Grand Prix
1st – 25 km Australian Open Water Championships Gold Coast, World Championship Trials
1st – Race 2 – 15 km Australian Open Water Grand Prix at Manly Dam
4th – 25 km Pan Pacific Games, Japan, Fukuoka
1st – 19.7 km Rottnest Channel Swim
1st – 38 km Kalamata, Greece FINA World Cup Tour – 1st female 3rd overall
1st – 5 km Hungary, Budapest – 2nd overall
1st – Race 1 – 15 km Australian Open Water (Grand Prix) Launceston
Winner Australian Open Water Grand Prix Series

1998
2nd – 23rd 15 km Croatian International Marathon, Starigrad
1st – 36 km Traversée international du lac St-Jean, Canada, FINA World Cup Tour
2nd – 40 km Traversée Internationale du lac Memphrémagog, Canada, FINA World Cup Tour
1st – 10 km USA Swimming National Open Water Championships
1st – 25 km Australian Open Water National Championships, Victoria
1st – Race 3 – 15 km Australian Grand Prix, Gold Coast
1st – Race 2 – 15 km Australian Grand Prix, Manly Dam
1st – Race 1 – 20 km Australian Grand Prix, Perth Rottnest Island
Winner, Australian Grand Prix Series winner
1st – Brazil, FINA World Cup Marathon Women 28 km Tapes
2nd – 57 km Maratón Acuática Internacional Santa Fe – Coronda, Argentina
4th – 25 km FINA World Championships, Perth
2nd – 25 km FINA World Championships Team event with Grant Robinson, Mark Saliba, Melissa Cunningham
Australian Open Water Female Swimmer of the Year
2000
Awarded the Australian Sports Medal by the Prime minister John Howard and Governor-General of the Commonwealth of Australia Sir William Deane

For a list of her marathon swims, visit here.

The inaugural class of Australian Marathon Swimming Hall of Fame honourees inducted on August 2020 include:

Australian Marathon Swimming Hall of Fame Honourees – Class of 2020:
* Jennifer Anderson
* Lauren Arndt
* David Bates
* Clive Berry Rickards
* Kate Brookes-Peterson
* Roger Bruce
* Tamara Bruce
* Richard Campion
* Brendan Capell
* Graeme Carroll
* Cavill Family
* Melissa Cunningham
* William Ford
* Melissa Gorman
* Trent Grimsey
* Christopher Guesdon
* Susanne Guesdon
* Kevin Holtom
* Annette Kellerman
* Tracy Knowles
* John Koorey
* Susie Maroney OAM
* Chloë McCardel
* Linda McGill MBE
* Joseph Mitchell
* Lynton Mortensen
* David O’Brien OAM
* Penny Palfrey
* James Pittar
* Des Renford MBE
* Grant Robinson
* Rottnest Channel Swim Association
* Mark Saliba
* Josh Santacaterina
* Shelley Taylor-Smith
* Gary Toner
* Suzanne Toner

For more information, visit the Australian Marathon Swimming Hall of Fame Facebook here with Instagram @amshofame.

Copyright © 2008 – 2020 by World Open Water Swimming Association